Karambol Kriket

Karambol Kriket

Karambol Kriket’in oynanışı şöyledir:

1. 2 kişi ya da 2 kişiden oluşan iki takım arasında oynanır.

2. Skor tabelasının ortasına yukarıdan aşağıya doğru 20’den 12’ye kadar sayılar ile double için “D”, triple için “T”, bull’s-eye için “B” ve house için “H” yazılır.

3. Oyuna başlamak için bull’s-eye’a (ortadaki yeşil ve kırmızı yuvarlak) tek dart atış yapılır. En yakın atışı yapan oyuna başlar. Takım oyunlarında atışı yapan oyunculardan yakın atan başlar, diğer takımdan ise atışı yapan oyuncu ikinci atış sırasını alır. Sonra atış yapmayan oyuncular sırasıyla atış yaparlar.

4. Oyuncular sırayla 3 dartı bir elde atar. Amaç, skor tabelasında yazılan rakamları vurmaya çalışmaktır. Bir oyuncu her bir rakamı ya da “D”, “T”, “B” ve “H”yi 3’er kez vurmaya çalışır. House, üç dartın da bir atışta aynı rakama isabet etmesiyle yapılır.

5. Oyuncu atışını yaptıktan sonra board’dan dartlarını alır. Okunun isabet ettiği rakamları skor tabelasında işaretler. Eğer bir rakama bir isabeti varsa o rakamın kendi tarafındaki karşısına bir çizgi koyar. Eğer iki isabeti varsa çarpı şeklinde (X) iki çizgi koyar. Eğer üç isabeti varsa çarpının çevresine yuvarlak yapar ve o sayıyı kapatmış olur.

6. Oyuncu, bir sayının double’ına (D) isabet eden dartı için o sayıya 2 tane çizgi çizebilir ya da isterse “D”ye bir çizgi çizer. Aynı şekilde sayının triple’ına (T) isabet eden dartı için o sayıya 3 çizgi çizebilir (yani sayıyı bir seferde kapatabilir) ya da “T”ye bir çizgi çizer. Bull’s-eye’ın merkezindeki kırmızı küçük yuvarlak ise double bull’s-eye sayılır. Oyuncunun oku buraya isabet ederse isterse bull’s-eye’a iki çizgi çizer, isterse “D”ye bir çizgi çizer. Eğer oyuncu üç oku aynı sayıya atarsa ve bu sayı skor tabelasındaki sayılardan biriyse, o sayıyı bir seferde kapatabileceği gibi, isterse HOUSE’a (H) da bir çizgi çizebilir. Karambol krikette skor tabelasındaki sayılar dışındaki sayılara isabet eden “D”, “T”, “B” ve “H” de geçerli sayılır.

7. Skor tabelasındaki bütün sayıları ve “D”, “T”, “B” ve “H”yi rakibinden önce kapatan oyuncu ya da takım, maçı kazanır.

8. Maçlar tercihe göre 3, 5 ya da 7 leg üzerinden oynanabilir. (Best Of 3, Best Of 5, Best Of 7 gibi)

Türkiye'nin İlk Dart Portalı