Cezalı Kriket

Cezalı Kriket

Cezalı Kriket bir strateji oyunudur.

Oynanışı şöyledir:

1. 2 kişi ya da 2 kişiden oluşan iki takım arasında oynanır.

2. Skor tabelasının ortasına yukarıdan aşağıya doğru 20’den 10’a kadar sayılar (bazı oyunlarda tercihen 12’ye ya da 15’e kadar da yazılabilir) ile double için “D”, triple için “T”, bull’s-eye için “B” ve house için “H” yazılır. (bazı oyunlarda tercihen 12’ye ya da 15’e kadar sayılar ve sadece “B” de yazılabilir)

3. Oyuna başlamak için bull’s-eye’a (ortadaki yeşil ve kırmızı yuvarlak) tek dart atış yapılır. En yakın atışı yapan oyuna başlar. Takım oyunlarında atışı yapan oyunculardan yakın atan başlar, diğer takımdan ise atışı yapan oyuncu ikinci atış sırasını alır. Sonra atış yapmayan oyuncular sırasıyla atış yaparlar.

4. Oyuncular sırayla 3 dartı bir elde atar. Amaç, skor tabelasında yazılan rakamları vurmaya çalışmaktır. Diğer rakamları vurmanın bir değeri yoktur. Bir oyuncu her bir rakamı ya da “D”, “T”, “B” ve “H”yi 3’er kez vurmaya çalışır. House, üç dartın da bir atışta aynı rakama isabet etmesiyle yapılır. Skor tabelasında yazılı rakamlar dışında bir rakama gelen üç ok House sayılmaz.

5. Oyuncu atışını yaptıktan sonra board’dan dartlarını alır. Okunun isabet ettiği rakamları skor tabelasında işaretler. Eğer bir rakama bir isabeti varsa o rakamın kendi tarafındaki karşısına bir çizgi koyar. Eğer iki isabeti varsa çarpı şeklinde (X) iki çizgi koyar. Eğer üç isabeti varsa çarpının çevresine yuvarlak yapar ve o sayıyı kapatmış olur.

6. Oyuncu, bir sayının double’ına (D) isabet eden dartı için o sayıya 2 tane çizgi çizebilir ya da isterse “D”ye bir çizgi çizer. Aynı şekilde sayının triple’ına (T) isabet eden dartı için o sayıya 3 çizgi çizebilir (yani sayıyı bir seferde kapatabilir) ya da “T”ye bir çizgi çizer. Bull’s-eye’ın merkezindeki kırmızı küçük yuvarlak ise double bull’s-eye sayılır. Oyuncunun oku buraya isabet ederse isterse bull’s-eye’a iki çizgi çizer, isterse “D”ye bir çizgi çizer.

7. Bir oyuncu, kendisinin 3 kez vurarak kapattığı, ancak rakibinin henüz kapatamadığı bir sayıyı vurursa, o sayıyı vurduğu kadar puanı (Örn: 2 kez 20, bir kez 20 triple vurmuşsa toplam 100 puan) skor tabelasının kendi bölümüne yazar. Daha önceden yazılmış puanlar varsa, yeni puanlar bunlarla toplanarak altına yazılır. Bull’s-eye’ın puanı 25, double bull’s-eye’ın puanı ise 50’dir.

8. Skor tabelasındaki bütün sayıları ve “D”, “T”, “B” ve “H”yi kapatan ve puanı rakibinden yüksek olan oyuncu ya da takım, maçı kazanır.

9. Eğer bir takım ya da oyuncunun bütün sayıları ve “D”, “T”, “B” ve “H”si kapalı olmasına ceza puanı rakibinden düşükse, maçı kazanmak için rakibinin açık olan sayısından ya da varsa açık olan “D”, “T”, “B” ve “H”sinden vurarak ceza toplamaya çalışır. Rakibi bütün sayılarını kapatmadan puanı yükselterek rakibinin puanının geçmeyi başarırsa, maçı kazanır.

10. Maçlar tercihe göre 3, 5 ya da 7 leg üzerinden oynanabilir. (Best Of 3, Best Of 5, Best Of 7 gibi)

İpuçları:

1. Bu oyunda alınan puanlar da önemli olduğu için, sayıları mümkün olduğu kadar triplelarından vurarak rakibinizden önce kapatmaya çalışın. Kapattığınız sayıyı rakibiniz henüz kapatamamışsa, o sayıdan mümkün olduğunca fazla puan toplamaya çalışmalısınız.

2. Büyük rakamları önce kapatmaya çalışarak, daha fazla puanı rakibinizden önce toplamayı denemelisiniz.

3. Rakibinizi şaşırtmak için 20’den geriye doğru sırayla gitmek yerine, karışık sırayla sayıları kapatmayı deneyebilirsiniz.

Türkiye'nin İlk Dart Portalı